Agata Grochot dos Santos,…

Agata Grochot dos Santos, Brazylia, Montes Carpatos (Góry Karpaty) – gmina Santo Antonio do Palma. Lipiec 2004

Brazylia posiada największe skupisko Polonii w Ameryce Południowej. Pierwsi Polacy pojawili się tutaj jeszcze w czasach kolonialnych. Tragiczna historia Polski sprzed dwóch wieków, rozbiory, bieda i kryzys gospodarczy spowodowały, że wielu Polaków, głównie chłopów, postanowiło szukać szczęścia na innym kontynencie. W tym samym akurat czasie Brazylia odzyskała niepodległość i, posiadając ogromne połacie terenu i zacofane rolnictwo, zaczęła się zastanawiać, kogo do siebie zaprosić… 150 lat temu, w sierpniu 1869 roku, do portu Itajai w prowincji Santa Catarina przybyła do Brazylii pierwsza grupa Polaków, składająca się z 16 rodzin z Górnego Śląska. Polacy byli jedną z głównych nacji emigrującej na tereny Brazylii. Do czasu wybuchu II wojny światowej do Brazylii przypłynęło minimum 120 tysięcy Polaków. W chwili obecnej, według szacunków, osób o Polskich korzeniach są w Brazylii 2-3 miliony.

Wybaczcie, że tyle czasu na tagu było cicho. Mimo, że tego nie widać, ciężko nad nim pracowałem. Za tydzień wyruszam w podróż po Ameryce Południowej – śladami Polaków.

Plan podróży:
– Urugwaj
– Brazylia
– Argentyna
– Paragwaj
– Boliwia
– Chile
– Peru
– Kolumbia
– Wenezuela
– Trynidad i Tobago

Jestem umówiony łącznie z kilkudziesięcioma rodzinami, polskimi potomkami i instytucjami. Jeżeli wszystko wypali… To będę mieć kosmiczny materiał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będę kręcić vloga, a z całej podróży powstanie książka. Trzymajcie mocno kciuki i szykujcie się na dużo większą aktywność na tym tagu.

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu

PS. Pewnie znajdą się tutaj Mireczki, co mieszkają w Ameryce Południowej – piszcie śmiało, jeżeli chce ktoś wypić ze mną flaszkę 8)